| Πυκνότητα | 0,9 g/cm³ |
| Χρώμα | Λευκό/γκρι/μπεζ/κυανό/μπλε |
| Πάχος | 3-30mm |
| Μέγεθος | Προσαρμοσμένο |
| Αντοχή σε θερμοκρασία | Έως 120°C |
| Αντοχή στις καιρικές συνθήκες | Καλή |
| Ηλεκτρική μόνωση | Υψηλή |
| Αντοχή στην υπεριώδη ακτινοβολία | Καλή |
| Φινίρισμα επιφάνειας | Λείο |
| Υλικό | PP (Πολυπροπυλένιο) |
| Ιδιότητα | Φύλλα PP | Ξύλο | Μέταλλο | Γυαλί |
|---|---|---|---|---|
| Αντοχή στις καιρικές συνθήκες | Εξαιρετική; αντέχει στη βροχή, την υπεριώδη ακτινοβολία και τις διακυμάνσεις της θερμοκρασίας | Ευαίσθητο στη σήψη, τη μούχλα και την παραμόρφωση σε υγρασία | Ανθεκτικό αλλά μπορεί να διαβρωθεί σε υγρά περιβάλλοντα | Ανθεκτικό αλλά επιρρεπές σε θραύση από αλλαγές θερμοκρασίας |
| Βάρος | Ελαφρύ | Μέτριο βάρος | Βαρύ | Βαρύ |
| Χημική αντοχή | Αντέχει σε κοινά χημικά κατασκευών | Ευάλωτο σε χημική ζημιά | Επιρρεπές σε διάβρωση | Ανθεκτικό αλλά μπορεί να χαραχθεί από ισχυρά οξέα |
| Οικονομική αποδοτικότητα | Χαμηλό κόστος υλικού και συντήρησης | Μέτριο κόστος με υψηλή συντήρηση | Υψηλό κόστος υλικού και κατασκευής | Υψηλό κόστος υλικού και εγκατάστασης |
| Ευελιξία | Εύκολα προσαρμόσιμο | Περιορίζεται από τη φυσική υφή | Απαιτεί εξειδικευμένο εξοπλισμό | Δύσκολο να τροποποιηθεί μετά την εγκατάσταση |
| Αντοχή στην υγρασία | Δεν σαπίζει ή διογκώνεται | Απορροφά νερό οδηγώντας σε ζημιά | Επιρρεπές σε σκουριά | Αδιαπέραστο αλλά μπορεί να παρουσιάσει διαρροές στις άκρες |