| Χαρακτηριστικό | Τιμή |
|---|---|
| Πυκνότητα | 0,9 g/cm3 |
| Χρώμα | λευκό/γκρι/μπεζ/κυανό/μπλε |
| Πάχος | 3-30mm |
| Μέγεθος | προσαρμοσμένο |
| Αντοχή σε UV | Καλή |
| Υλικό | PPS (Πολυφαινυλενοσουλφίδιο) |
| Φινίρισμα Επιφάνειας | Λείο |
| Αντοχή στις Καιρικές Συνθήκες | Καλή |
| Αντοχή σε Θερμοκρασία | Έως 240°C |
| Ηλεκτρική Μόνωση | Υψηλή |
Τα φύλλα PPS (φύλλα πολυφαινυλενοσουλφιδίου) είναι φύλλα πλαστικών μηχανικής υψηλής απόδοσης, θερμοπλαστικά, με εξαιρετικές ολοκληρωμένες ιδιότητες, καθιστώντας τα απαραίτητα για πολλές εφαρμογές υψηλής τεχνολογίας. Αυτά τα φύλλα διαθέτουν εξαιρετική αντοχή σε κρούση, διατηρώντας τη δομική σταθερότητα όταν υπόκεινται σε εξωτερική κρούση ή δόνηση.
Η μοριακή δομή των φύλλων PPS διαθέτει άκαμπτους βενζολικούς δακτυλίους και άτομα θείου συνδεδεμένα εναλλάξ, σχηματίζοντας ένα ισχυρό μοριακό πλαίσιο που παρέχει υψηλή μηχανική αντοχή και σκληρότητα. Όταν υπόκεινται σε φορτία κρούσης, τα φύλλα PPS απορροφούν ενέργεια μέσω παραμόρφωσης της μοριακής αλυσίδας, μειώνοντας τον κίνδυνο εύθραυστης θραύσης. Ακόμη και σε περιβάλλοντα χαμηλής θερμοκρασίας, η αντοχή σε κρούση παραμένει ισχυρή.
Με τροποποιήσεις όπως ενίσχυση με υαλοΐνες, η αντοχή σε κρούση μπορεί να ενισχυθεί περαιτέρω για πιο σοβαρές συνθήκες.
| Δείκτης Απόδοσης | Πάνελ PPS FR | Πάνελ Εποξειδικής Ρητίνης Επιβραδυνόμενης Φλόγας | Πάνελ Φαινολικής Ρητίνης Επιβραδυνόμενης Φλόγας |
|---|---|---|---|
| Μακροπρόθεσμο Εύρος Θερμοκρασίας | -40~200°C | -30~150°C | -20~120°C |
| Βαθμολογία Επιβράδυνσης Φλόγας | UL94 V-0/5VA | UL94 V-0 | UL94 V-0 |
| Χημική Αντοχή | Εξαιρετική | Μέτρια (ασθενής έναντι αλκαλίων) | Μέτρια (ασθενής έναντι οξέων) |
| Πυκνότητα (g/cm³) | 1,3~1,5 | 1,8~2,0 | 1,4~1,6 |
| Τιμή | Υψηλή | Μεσαία-Υψηλή | Μεσαία |